درمان ومراقبت از بیماران

              

Tinnitus وز وز گوش

 

زنـگ زدن گــــوش عبارت است از صدای فـش فـش، وز وز، ضربات پشت سـر هــم و سـایـر صداهایی که در گوش و یا سر شنیده میشود. در اکثر موارد ایـن مشکل چندان جدی نیست اما باعث ایجاد ناراحتی در فرد شده و به مرور زمان از بین میرود. نمی توان گفت که زنگ زدن گوش به تنهایی یـک بیـماری قلمداد می شود بلکه به عنوان نوعی نشانه برای آگاهــی از وجـــود بیـــماری هـای دیگر است. وز وز گوش به صورت بالقوه یک اختلال وابسته به سن است. می تواند در هر یک از 4 بحش مختلف گوش ایجاد  شود: گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی، و مغز.  میانگین سن بیماران مبتلا به وزوزگوش بین 40 تا 70 سال است. وزوز گوش ممکن است تنها در هنگام شب و یا در موارد آرام بودن سروصدای معمولی محیط سبب ناراحتی بیمار شود.اگر وزوز گوش حالت مداوم و بلند داشته باشد ممکن است در امر شنوایی تداخل کرده و به حدی آزاردهنده باشد که سبب بوجود آمدن یک حالت نوروز شود.در موارد نادری که وزوز گوش حالت فوق العاده پرصدا دارد بیمار حتی ممکن است اقدام به خودکشی کند.

                                  

سلول های  گوش گاهي اوقات صداهاي خفيفي كه در محيط اطراف وجود دارند را دريافت كرده و به مغز انتقال مي دهند و آنگاه است كه شما آنها را مي شنويد. گاهي اوقات اين سلولها چنان آسيب ديده اند كه شنيدن اين صداها به تمام وقت و يا بيشتر اوقات گسترش پيدا مي كند و مي تواند موجبات ناراحتي شديد شما را پديد آورد.

ادامه اين اتفاق از سوي سلول هاي مو در سر باعث مي شود تا مغز انسان اين صداها هميشگي فرض كرده و آن گاه است كه صداها هميشه در گوش شما وجود دارند.

      

انواع

Subjective (درونی یا ذهنی)

فقط توسط خود بیمار شینده می شود. ممکن است به علت اختلالات گوش خارجی ، پرده صماخ ، استخوانچه ها ، حلزون ، عصب جمجمه ای هشتم ، ساقه مغز و یا قشر مغز رخ دهد.وجود سرومن در مجرای خارجی گوش ، سوراخ شدگی پرده صماخ و یا وجود مایع  در گوش میانی حالاتی هستند که می توانند به پیدایش وزوز گوش ذهنی منجر شود.این نوع از وزوز گوش بیشتر از همه سبب گنگ شدن سایر صداها و تغییر یافتن صدای بیمار می شود. بیمار ممکن است صدای خود را به صورت میان تهی توصیف نمایند. معمولا فرکانس پایینی دارد و ممکن است به صورت متناوب باشد.

 Objective (برونی یا عینی)

ارتعاشات یا صداهایی با منشاء خارجی یا وزوزگوش کاذب است. این اختلال ممکن است توسط فرد دیگری مانند پزشک یا اودیولوژیست نیز شنیده شود.

ضربه ای یا ارتعاشی

ارتعاشات ضربه ای مشابه ضربان قلب بوده،صداهای ضربانی غالباً توسط پاره ای از مشکلات سرخرگ ها یا سیاهرگ ها در قفسه سینه، ناحیه سر، گردن و حفره جمجمه ایجاد می شوند. در بیماران بالای 50 سال، یک دلیل عمده صداهای ضربانی سرخرگی،آترواسکلروز عروق کرونر بوده، و دلیل غیرشایع دیگر، ناهنجاری عروق داخل جمجمه است. علت عمده صداهای ضربه ای با منشاء وریدی در زنان چاق و جوان به نام سندرم تومور کاذب مغزی گفته میشود. افزایش فشار داخل جمجمه که در این اختلال دیده می شود، توسط داروهایی از قبیل ضد بارداریهای خوراکی، کوتریموکسازول، استروئیدها، فنی توئین، لیتیم، تتراسایکلین، آمیودارون و ایندومتاسین می تواند ایجاد شود. در هیپرتنشن (افزایش فشارخون ) وزوز گوش غالبا به موازات فشارخون نوسان می کند.

 

 

غیرضربه ای                        Tinitus (Foto: Archiv)

پیوسته می باشد

علل وزوز گوش ذهنی

مسایل مربوط به گوش

پیرگوشی : وزوز گوش از نوع فرکانس بالاست.

کاهش شنوایی در اثر صدا : وزوز گوش از نوع فرکانس بالاست. کاهش گذرای شنوایی را داریم که در صورت استمرار مواجهه با صدای بلند بطور دایمی دچار کاهش شنوایی می گردد.

بیماری منییر(سرگیجه شدید ، وزوز گوش ، ناشنوایی حسی-عصبیحاصل برهم خوردن تعادل مایعات گوش داخلی)

اتواسکلروز(تشکیل استخوان اسفنجی غیرطبیعی در اطراف دریچه بیضی و عدم ارتعاش استخوان رکابی)

اوتیت چرکی مزمن: التهاب گوش میانی ممکن است با نوعی وزوز گوش همراه باشد که اغلب ضربان دار است. با فروکش کردن التهاب وزوز گوش از بین می رود. اما عفونت مزمن گوش میانی به ندرت سبب پیدایش وزوز گوش می شود.

تومورهای حفره خلفی و تومورهای زاویه مخچه ای –پونسی :  در اوایل سیر خود سبب ایجاد وزوز گوش میشود.وزوز گوش مداوم از نوع با فرکانس بالا یا پایین ممکن است اولین علامت یک نوروم آکوستیک (تومور خوش خیم عصب هفتم جمجه ای) باشد و چندین سال قبل از پیدایش کاهش شنوایی و یا اختلال تعادلی رخ دهد.

مسایل متابولیک

هیپوتیروئیدیسم

هیپرتیروئیدیسم

هیپرلپیدمی

کمبود روی و ویتامین ها

مسایل عصبی

شکستگی جمجه / ترومای بسته سر

اسکلروز مالتیپل

بعد از مننژیت

مسایل فارماکولوژیک

ترکیبات آسپرینی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

آمینوگلیکوزیدها

فلزات سنگین

مسایل مربوط به دندان

سندرم مفصل گیجگاهی – فکی

مسایل روانی

افسردگی

اضطراب

 

علل وزوز گوش عینی

اختلالات عروقی

1-شنت های شریانی –وریدی

شنت های شریانی – وریدی اکتسابی

گلوموس ژوگولر

گلوموس تمپانیکوم

2-برویی های شریانی

بالاتر قرار گرفتن شریان کاروتید

قوس عروقی

شریان رکابی پابرجا

3-همهمه های وریدی

باز بودن پیاز ژوگولر

هیپرتنشن

اختلالات مکانیکی

میوکلونوس کام

اسپاسم ایدیو پاتیک عضله رکابی

 

درمان

قسمت اعظمی از درمان از خود فرد شروع می شود. ابتدا خود بیمار باید به خوبی شرایط خود را درک کند و آماده قبول درمان های متفاوت بشود. در بیشتر موارد یک درمان قطعی برای رفع این اختلال وجود ندارد. گاهی اوقات به مرور زمان صدا از بین می رود و گاهی نیز یک اختلال همیشگی است و بیمار باید مادام العمر آنرا تحمل کند.

برطرف نمودن علت ایجاد نموده ( درمان بیماری که باعث وزوز گوش شده است.)

وزوز گوش در 25% موارد از بین میرود در 50% موارد خود به خود و بدون درمان کاهش می یابد و فقط در 25% افزایش می یابد.

درمان اختصاصی:

لیدوکائین ، کاربامازپین ،پریمیدین ، فنی توئین، آلپرازولام ، نیاسین (اسید نیکوتینیک)

اگر سمیت گوش باعث وزوز گوش شده است قطع کردن دارو باعث توقف وزوز می شود. وزوز گوش بیشتر نشان دهنده اختلال عملکرد اتونومیک است پس قطع کردن عصب جمجمه ای هشتم درمان نمی باشد.

 

پرستار من:

 • از قرار گرفتن در برابر صداهای بلند خودداری کنید. گوش دادن هر نوع صدايي از طريق واكمن ها، هدفونها و يا هر وسيله اي كه مستقيما وارد گوشتان شود برايتان مضر است . اين كار حتي براي آنان كه از اين مشكل رنج نمي برند نيز ممكن است سبب شود تا در آينده به مشكلات سنگين شدن گوش و يا حتي وز وز كردن آن دچار شوند.
 •  
 • فشار خون خود را کنترل کنید.
 •   نمک طعام
 • مصرف نمک را کاهش دهید. اگر از فشار خون بالا رنج مي بريد و يا گوشهايتان زنگ مي زند، خوردن نمك برايتان بسيار مضر است. هر چه مي توانيد كمتر سديم بخوريد و در رژيمتان از غذاهايي كه نمك زيادي دارند مثل غذاهاي حاضري جدا دوري كنيد.
 • از موادی که سبب تحریک سیستم عصبی می شوند، مانند قهوه و نوشابه های گازدار ( به دلیل داشتن کافئین) و دخانیات ( به دلیل داشتن نیکوتین) خودداری کنید.
 • استرس و اضطراب را کاهش دهید.
 • سعی کنید به خاطر زنگ گوش بیش از اندازه نگران نشوید؛ هر چقدر نگرانی شما افزایش پیدا کند و به زنگ داخل گوش توجه بیشتری کنید، صدای آنرا بلند تر احساس می کنید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید و اجازه ندهید بدنتان خسته شود. خستگي بيش از حد، سرماخوردگي هاو آنفولانزا ها مي توانند برايتان مشكل ساز شوند. خوب استراحت كنيد و خسته نمانيد كه وز وز گوشتان ممكن است بيشتر شود.
 • ورزش کنید.
 • خودتان را سرگرم کنید. معمولاً زنگ گوش در محیط های ساکت و آرام راحت تر شنیده می شود؛ به ویژه زمانیکه به رختخواب می روید. تیک تاک ساعت و یا صدای رادیو، استفاده از موزیک  می تواند به شما کمک کند که زنگ گوش خود را فراموش کنید. حتی می توانید از وسایل پوشاننده الکترونیکی استفاده نمایید
 • بیوفیدبک نیز می تواند به شما کمک کند. (پسخوراند زیستی: روش كنترل حالات روحي و عاطفي مثل دلواپسي و افسردگي از طريق تعديل اعمال غيرارادى مثل فشار خون و تپش قلب به كمك ابزارالكترونيكي)

 • سمعک نیز می تواند در برخی موارد به بیمارانی که دارای مشکلات شنوایی و زنگ گوش هستند کمک کند. البته پیش از خرید باید یکبار آنرا امتحان کنید.
 • از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی و محصولات مشابه آن خودداری کنید.

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 17:35  توسط سارینا  |